GMINA KSIĄŻ WIELKI

Burmistrz Dariusz Marczewski i marszałek Jacek Krupa śpiewają wraz z KGW Konaszówka     Na Dożynkach Wojewódzkich, jakie odbyły się 4 września w Miechowie, naszą Gminę reprezentowało, podobnie jak tydzień wcześniej na Dożynkach Powiatowych, KGW Konaszówka. Ich wieniec otrzymał pochwałę od komisji konkursowej za formę i wykonanie. Ale największym osiągnięciem naszych pań było wspólne odśpiewanie własnego utworu nie tylko z burmistrzem Miechowa – Dariuszem Marczewskim, ale i Marszałkiem Małopolski – Jackiem Krupą (zdjęcie).

Dożynkowy korowód na Rynku w Miechowie     Po mszy w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, celebrowanej przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, i poświęceniu wieńców dożynkowych, barwny korowód z 36. wieńcami z całej Małopolski, przemaszerował na Rynek. Na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Spale, Małopolskę reprezentować będzie Tarnów, gdyż wieniec stamtąd uzyskał największe uznanie jury.

 

Wieniec dożynkowy KGW Konaszówka     Teresa Kmera tak opisała wieniec sporządzony przez KGW Konaszówka: W swej symbolice nawiązuje on do wiary i miłości, a w formie przedstawia Monstrancję - naczynie liturgiczne służące do umieszczenia w niej konsekrowanej Hostii. Na szczycie jest korona królewska z suszonych kwiatów i traw oraz krzyż wykonany z fasoli. Na podstawie dodano bochen chleba z tegorocznych plonów, otoczony wianuszkiem zieleni, jabłkami i orzechami.

     Wieniec wykonano z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Pszenica to życzenie bogatych plonów w przyszłym roku. Krzyż jest nawiązaniem do podziękowania Bogu za plony i wszelkie laski dla mieszkańców wioski Konaszówka. Wplecione gałązki leszczyny stanowią symbol błogosławieństwa Bożego, jabłka i chleb - symbol urodzaju, a wstążki biało-czerwone to barwy narodowe. W wierzchołku pod koroną znajduje się piernikowe serce, które wyraża obfitość lasu i pasieki.

Dożynki Wojewódzkie w Miechowie     Za udział w Dożynkach Wojewódzkich panie z Konaszówki otrzymały dyplom oraz nagrodę w wysokości 500 zł. Przy rozdaniu dyplomów zaśpiewały poleczkę. Zapewne się podobała, bo przyłączył się czynnie burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, a Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa nucił melodię. Oto jej słowa:

Dożynki Wojerwódzkie w MiechowieSzanowny Marszałku, spojrzyj tu wokoło,
wieniec na wianeczku, w Miechowie wesoło.
Przyszłyśmy tu dzisiaj Bogu podziękować,
wspólnie z rolnikami w Miechowie świętować,
     Wiłyśmy ten wieniec swoimi rękami,
     kłosy nas koliły swoimi ościami.
     Kwiaty na ten wieniec, pola nasze dały,
     wiłyśmy, wiłyśmy, jak żeśmy umiały.
A Gmina Książ Wielki, piękna okolica,
nie ma tam ugorów, jest tylko pszenica.
Tam słychać traktory jak ciągną maszyny,
wykoszą, zbierają wszystkie oziminy.
     Dawniej gdy dziewczęta w pole żąć chodziły,
     bielusieńkie chusty na głowie nosiły.
     Fartuchy do ziemi lniane przypinały,
     wszyscy się dziwili skąd urodę miały.
Co dzień zimną wodą buzie swoje myły,
po porannej rosie boso żąć chodziły.
Nikt z Was nie pamięta takich żniw wesołych,
z pieśnią się wracało furą do stodoły.
     Smutno teraz w polu, smutno i w zagrodzie,
     nie śpiewają ludzie, nie śpiewają co dzień.
     Za ludzi skowronek arie swoje śpiewa,
     niejedno serduszko nadzieja rozgrzewa.
Teraz już dziewczęta w pole żąć nie chodzą,
bielusieńkich chustek na głowie nie noszą.

(TK &)

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.