GMINA KSIĄŻ WIELKI

Obwodnica Książa Wielkiego     To bardzo ważne aby przed oddaniem do użytku naszego odcinka trasy S7, co nastąpi najpóźniej w maju roku 2021, wcześniej była gotowa obwodnica Książa Wielkiego. Tak uznali radni na ostatniej sesji, decydując o przystąpieniu Gminy do współfinansowania tej inwestycji, prowadzonej przez Starostwo w Miechowie. Składa się na nią budowa nowego odcinka drogi powiatowej nr 1219K, prowadzącego od E7 (oznaczonej na mapie linią niebieską) poprzez pola do Zygmuntowa (czerwona linia) oraz przebudowa dalszej części drogi nr 1219K na odcinku (zielona linia): Wielka Wieś – Książ Mały – Moczydło. Pierwszy odcinek ma 1.815 m długości, a drugi 7.733 m. Całkowity koszt tego zadania wyniesie aż 13,58 mln zł, z czego 6,8 mln zł pokryją fundusze UE, a resztę solidarnie Gmina (3 mln zł) i Starostwo (3,8 mln zł).

Obwodnica Książa Wielkiego     Dyskusja podczas sesji była bardzo ożywiona gdyż w budżecie Gminy zarezerwowano na ten cel nie 3 mln zł, lecz połowę tej kwoty. Pierwotnie bowiem wartość inwestycji szacowano na 9 mln zł. Jednak najtańsza oferta złożona w przetargu ogłoszonym przez Powiat opiewa na prawie 12 mln zł. A dochodzą jeszcze inne koszty (wykup terenów), więc wartość całkowita wzrosła do 13,58 mln zł. Zastanawiano się zatem czy nie rozłożyć tego zadania na trzy inwestycje oddzielne, co mogłoby obniżyć koszty, a w każdym razie je opóźnić. (Zdjęcie po prawej pokazuje miejsce skąd od drogi krajowej E7 odejdzie w bok nowy odcinek obwodnicy Książa Wielkiego prowadząc w kierunku Zygmuntowa.)

Obwodnica Książa Wielkiego     Przeważył jednak pogląd, iż nie ma na co czekać, bo przyszłość nie jest pewna i może się okazać, iż potem dofinansowania unijnego nie będzie. A bez pieniędzy z UE ani Powiat, ani Gmina nie udźwignie tak kosztownej inwestycji, której niezrealizowanie grozi nam paraliżem komunikacyjnym. Bo z braku obwodnicy auta ciężarowe z węzła Książ na trasie szybkiego ruchu S7 pojadą przez wąskie uliczki Wielkiej Wsi oraz Książa Wielkiego utrudniając znacznie ruch drogowy oraz warunki życia mieszkańców. W podjęciu tej decyzji pomógł przyjęty harmonogram, zakładający podzielenie zobowiązania finansowego Gminy na trzy transze: 423 tys. zł w roku 2018, 1,425 mln zł w roku 2019 i 1,175 mln zł w roku 2020. (Na zdjęciu po lewej widać gdzie nowa część obwodnicy połączy się w Zygmuntowie ze starym odcinkiem drogi powiatowej, który ma być przebudowany.)

     Wójt Marek Szopa potwierdza, że to niezwykle ważna inwestycja bo od jej realizacji zależy bezpieczeństwo na naszych drogach. Niemniej przystąpienie do niej oznacza, iż część zaplanowanych wcześniej zadań (np. budowę sali gimnastycznej w SP Antolka czy świetlicy w Książu Małym-Kolonii oraz modernizację remizy w Łazach) trzeba teraz przesunąć w czasie. I to nie o rok czy dwa, lecz o cztery lata. Dlatego ta decyzja była dla radnych tak trudna, lecz skoro została podjęta - zostanie wykonana.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się