GMINA KSIĄŻ WIELKI

Rewitalizacja Rynku     Prace przy rewitalizacji centrum Książa Wielkiego postępują ostatnio tak szybko, że kolejne zmiany na naszym Rynku widać każdego niemal dnia. Już gotowe są urządzenia fontanny i przygotowano zbrojenie pod zalanie jej podstawy betonem. Codziennym gościem jest tutaj wójt Marek Szopa. Jak twierdzi, sprawdza co się dzieje bo to nie tylko w mijającej kadencji inwestycja najważniejsza i najkosztowniejsza (3,75 mln zł), ale i najbardziej rzucająca się w oczy. W tym miejscu widać jak na dłoni, że służący dotąd głównie postojowi aut Rynek przekształca się teraz w przestrzeń dla mieszkańców.

 

 Rewitalizacja RynkuRewitalizacja Rynku

     Między kościołem a plebanią ukończono układanie kostki granitowej. Tworzy ona specjalny, półkolisty wzór zwany łukiem rzymskim. Przez to nawierzchnia wygląda ładniej, a także jest bardziej trwała, bo zwarta. Rozpoczęto układanie polbruku na parkingu, którego duża powierzchnia robi wrażenie. Płaszczyzna jest tak wyprofilowana by wody opadowe spływały do studzienek umieszczonych pośrodku, skąd nowy kolektor odprowadzi je na koniec ul. Murarskiej.

 

Rewitalizacja RynkuRewitalizacja Rynku     Kierownikiem robót z ramienia wykonawcy – krakowskiej firmy „Sławpol”, jest Piotr Kil. W rozmowie z Wójtem poinformował, iż prace przebiegają terminowo, by zgodnie z harmonogramem zakończyć się w listopadzie. Właśnie dowieziono płyty granitowe w dwóch kolorach, które będą ułożone na Rynku. Każda z nich ma wymiary 60 na 60 cm i grubość 10 cm, a waży ponad sto kg. Płyty, podobnie jak granitowe kostki, posiadają chropowatą powierzchnię by przechodniom nie ślizgały się po nich nogi.

 

Rewitalizacja Rynku     Z powodu kontrowersji co do przeniesienia pomnika ofiar II wojny światowej (zastrzeżenia zgłosili tu kombatanci), wójt Marek Szopa zaproponuje Radzie Gminy pozostawienie tej pamiątki na dotychczasowym miejscu. Natomiast na skraju nowego parkingu, gdzie wyznaczono plac pod patriotyczne uroczystości, położy się kamień upamiętniający marszałka Józefa Piłsudskiego i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się