Rewitalizacja centrum Książa WielkiegologoRew     Najlepszym symbolem kończących się prac przy rewitalizacji centrum Książa Wielkiego jest właśnie ustawiony pomnik u zbiegu ulicy Szkolnej i ulicy Śniadeckiego na placu noszącym teraz imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wielki, szary, granitowy obelisk umieszczono na postumencie obramowanym płytami czarnego kamienia. Jak informowaliśmy, głaz ten ozdobi wkrótce tablica głosząca wszem i wobec:
„W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RP W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU MIESZKAŃCY GMINY KSIĄŻ WIELKI”.

Rewitalizacja centrum Książa Wielkiego     Prace przy budowie pomnika nadzorował osobiście Sławomir Baran (na zdjęciu pierwszy z lewej) właściciel firmy „Sławpol”, która wygrała przetarg na wykonanie zadań w ramach rewitalizacji centrum Książa Wielkiego. Trzeba wiedzieć, iż jako osoba pochodząca z naszej Gminy (Sławomir Baran dzieciństwo spędził w Cisiu gdzie mieszkają jego rodzice), ta inwestycja stanowi jego przysłowiowe „oczko w głowie”. Świadczy o tym nie tylko jakość wykonywanych robót ale i to, że sam wyszukał w strzegońskich kamieniołomach odpowiedni głaz na nasz obelisk i sprowadził go do Książa Wielkiego.

Rewitalizacja centrum Książa Wielkiego     Początkowo, według uzgodnionego z mieszkańcami projektu przebudowy Rynku, miano tu przenieść pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej stojący na wprost Kościoła przy E7. Zrezygnowano z tego po nagłym sprzeciwie miejscowych kombatantów. Pozostawiając go na starym miejscu porządkuje się teraz jego otoczenie. I po wycięciu okalających głaz przerośniętych tui oraz wykarczowaniu ich korzeni, pomnik stał się bardziej widoczny, a jednocześnie zajmuje mniej przestrzeni.

Red.