GMINA KSIĄŻ WIELKI

              Po ostatecznym rozstrzygnięciu ostatnich wyborów samorządowych, warto podsumować ich wyniki. Mianowicie to, kto nas reprezentuje w Radzie Gminy, kto w Radzie Powiatu i na czyją pomoc możemy liczyć w Sejmiku Małopolskim? Zaczniemy od własnego podwórka. Obecnie nie widać na nim radnych opozycyjnych, co oznacza, że dyskusje na sesjach nad podziałem pieniędzy na poszczególne sołectwa będą merytoryczne. Czyli zadecyduje w pierwszej kolejności zasada równomiernego rozwoju Gminy, a nie inne zasady.

               Wśród naszych 15. radnych aż siedmioro startowało z komitetu „Samorządny Książ 2014”, związanego z poprzednim i obecnym przewodniczącym Rady – Henrykiem Humą. Oprócz niego są to: Bożena Dziura, Paweł Oczkowicz, Małgorzata Rosół, Wiesław Sęk, Jagoda Spicha, Jarosław Sudański. Drugą grupę tworzy pięciu radnych z listy PSL: Marek Gajos, Marek Płonczyński, Grzegorz Ptak, Zdzisław Ptak, Zygmunt Szostak. Trzecia, pozostała grupa to troje radnych z innych komitetów: Stanisława Skiba (KWW Wspólnota Samorządów Miechowskich), Małgorzata Sych (KWW Razem dla Miechowszczyzny) oraz Dariusz Książek (własny KWW Niezrzeszonych).

 

                Raport o stanie Gminy, czyli jej najważniejszych potrzebach i planach, przedstawi na najbliższej sesji (22 grudnia) wójt Marek Szopa. Ale już teraz podkreśla, że w jego ocenie pierwszym zadaniem w nowej kadencji Rady będzie likwidacja szkód popowodziowych. Natomiast zamierzenia perspektywiczne sprowadzają się do ich dopasowania do zadań, na które można uzyskać znaczne dofinansowanie. Tak, aby pieniądze z budżetu szły na inwestycje tylko w kwotach wymaganego wkładu własnego do współfinansowania tych inwestycji ze środków zewnętrznych.

 

                – Liczymy, że fundusze zewnętrzne pozwolą na instalowanie na dachach domów naszych mieszkańców ogniw fotowoltaicznych, dających darmowy prąd. Pozwolą również na rewitalizację i odnowę centrum Książa Wielkiego oraz na remonty i budowę dróg gminnych a także dojazdowych do pól – uważa Marek Szopa.

 

                W tych zamierzeniach Wójta, jeśli podzieli je Rada, będą z pewnością pomocni nasi przedstawiciele w Radzie Powiatu: starosta Marian Gamrat (PSL) oraz radni: Jacek Kobyłka (PSL) i Jan Biesaga (PiS). Natomiast w Sejmiku Małopolskim, wielkim przyjacielem naszej Gminy jest Adam Domagała (PSL) a także wybrany tutaj Wojciech Kozak (PSL) wicemarszałek Małopolski.

 

Red.

 

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.