Dyrektorzy czterech gminnych placówek oświatowych ocenili swoją kadrę pedagogiczną. Na 56. nauczycieli, najwyższą ocenę „wyróżniającą” otrzymało 39 osób (70 proc.), ocenę „dobrą” cztery osoby. Natomiast starania pozostałej trzynastki o uzyskanie awansu zawodowego uznano bez wyjątku za „pozytywne”. Z czego wynika, iż nasi pracownicy oświaty to fachowcy i społecznicy najwyższej klasy.

            Jak to wygląda w poszczególnych placówkach? Dyrektor Gimnazjum w Książu Wielkim uznał, iż ma 13. nauczycieli „wyróżniających się” a dorobek zawodowy 7.  jest „pozytywny”. W Szkole Podstawowej w Antolce oceniono 9. nauczycieli, z których 7. na „wyróżniająco” a 2. na „dobrze”. Szkoła Podstawowa w Książu Małym: 9. nauczycieli „wyróżniająco”, 1 „dobrze”, 3. „pozytywnie”, a Zespół Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim, odpowiednio: 10, 1, 3.

            Na ocenę pracy nauczyciela nie mają wpływu jego przekonania religijne i poglądy polityczne, a wyłącznie stopień realizacji szkolnych zadań. Oprócz ocen „wyróżniającej” i „dobrej” jest trzecia – „negatywna”. Ale ta nie dotyczy żadnego z naszych pedagogów. I skoro aż 70 proc. z nich to osoby obdarzone najwyższą oceną, warto wiedzieć komu ona przysługuje. Innymi słowy, co trzeba w szkole robić, aby na nią sobie zasłużyć.

            Otóż ocenę wyróżniającą otrzymuje nauczyciel, który spełnia kryteria oceny dobrej oraz trwale wyróżnia się osiąganiem większości spośród kilkunastu wymagań. Wśród nich wymieńmy dla przykładu:

- jego uczniowie uzyskują wysokie wyniki dydaktyczne;

- jego uczniowie osiągają sukcesy (naukowe, sportowe, artystyczne) w skali ponadszkolnej;

- uzyskuje wysokie efekty wychowawcze;

- poświęca uczniom czas dodatkowy, organizując imprezy, wystawy, wycieczki;

- opiekuje się nad projektami uczniowskimi (gazeta szkolna, teatr, prowadzenie radiowęzła);

- opracowuje i wdraża własne programy autorskie;

- organizuje w sposób nowatorski i niezwykle efektywny współpracę z rodzicami;

- pozyskuje sponsorów świadczących pomoc na rzecz szkoły;

- udziela pomocy uczniom w przezwyciężeniu niepowodzeń szkolnych;

- prowadzi zajęcia pozalekcyjne.

            Oto jakich powinniśmy mieć nauczycieli. Teraz już wiadomo, czego należy od nich wymagać.

Red.