GMINA KSIĄŻ WIELKI

Europa                Na połączonym posiedzeniu komisji oświaty oraz komisji budżetu Rady Gminy powiało w czwartek (20. sierpnia) optymizmem, wielkim światem a na koniec… znużeniem. Bo po krótkim omówieniu spraw bieżących przez Wójta, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie (na zdjęciu) przez trzy godziny skrupulatnie prezentowali cały Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, z którego dwunastu tzw. osi, przydatne dla naszej Gminy będą głównie dwie. Na szczęście uczestnikom tego spotkania (przybyli radni, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy) ani kawy, ani cierpliwości nie brakowało.

                Zresztą monotonne wywody prelegentów przerywali często pytaniami radni, prosząc o przełożenie teoretycznych założeń na język praktyki. W tych pytaniach, a właściwie adaptacji zaleceń płynących z Brukseli do realiów Książa Wielkiego, celował zwłaszcza wójt Marek Szopa. Wykazał bowiem, iż nasza Gmina tworzy program rewitalizacji, który nie tylko wykracza poza jeden typ projektu zaliczonego do osi 11 – Odnowa Obszarów Wiejskich, ale łączy się z osią 10 – Wiedza i kompetencje.
                Chodzi o tworzenie nowych miejsc w przedszkolach (w ramach osi 10) poprzez rozbudowę lub modernizację istniejących obiektów (w ramach osi 11). Z czego wynika, iż zamiary Książa Wielkiego są „dwuosiowe”. A na dodatek połączone z rozwiązywaniem problemów społecznych, bo rewitalizacja obejmie również przebudowę centrum stolicy naszej Gminy. Realizacja tych ambitnych planów może kosztować nawet 8-10 mln zł... Co bynajmniej nie przeraziło prelegentów z Krakowa. Odpowiedzieli, że takie globalne projekty mają jeszcze większe szanse na europejskie dofinansowanie.
                Optymizm w kwestiach finansowych wziął się zapewne stąd, iż jak wcześniej poinformował radnych Wójt, wykonanie budżetu Gminy za pierwsze półrocze nie budzi obaw. Zaoszczędzone 2 mln zł poszły na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę przydomowych oczyszczalni oraz wykup obligacji komunalnych. Dochody wpłynęły w wysokości 53 proc., natomiast wydatki wykonano w 45 proc. (co wynika z wystawienia faktur za naprawę dróg w lipcu zamiast w czerwcu).

Red.
               

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.