Od 1 października 2025 roku rusza system kaucyjny
18 wrzesień 2025
Adrian Oczkowicz

Czym jest system kaucyjny?
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. W Polsce zacznie on działać od października 2025 roku. Wtedy w sklepach zaczną pojawiać się napoje w opakowaniach objętych systemem, a więc takie, na których znajdzie się wyraźny znak kaucji z jej kwotą.
Oznakowanie systemu kaucyjnego
Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem zobowiązani są do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania wskazującego na objęcie opakowania systemem kaucyjnym i określającego wysokość kaucji.
Systemem kaucyjnym objęte będą:

Punktami zbiórki opakowań ze znakiem kaucji będą:
- Wszystkie sklepy powyżej 200 m², które oferują napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym,
- Sklepy poniżej 200 m², w których sprzedawane będą napoje w butelkach szklanych wielokrotnego użytku (obecnie na rynku dotyczy to przede wszystkim napojów piwnych),
- Pozostałe sklepy, które przystąpią do systemu,
- Automaty kaucyjne dostępne także poza punktami handlowymi,
- Inne punkty zbiórki.

Dodatkowe informacje:
Zasady działania systemu kaucyjnego
Pytania i odpowiedzi
Źródło: gov.pl
WAŻNE INFORMACJE


