Komunikat dla mieszkańców Gminy Książ Wielki

Burmistrz Miasta i Gminy Książ Wielki informuje, że Urząd Marszałkowski ogłosił nabór w ramach programu dotyczącego usuwania odpadów niebezpiecznych, w tym azbestu (FEMP – Działanie 2.17).
W związku z tym prosimy mieszkańców, którzy posiadają azbest na swoich posesjach i złożyły deklarację do Urzędu Miasta i Gminy Książ Wielki w okresie wrzesień - październik 2025 r. o dołączenie dokumentów potwierdzających że prace polegające na demontażu oraz zabezpieczeniu wyrobów zawierających azbestu z obiektu wykonane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności:
- ustawą z dnia 16 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest,
- rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest,
- przepisami BHP dotyczącymi prac z materiałami niebezpiecznymi,
- zasadami bezpiecznego składowania i zabezpieczenia odpadów zawierających azbest,
- prace demontażowe wykonane zostały przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia,
lub złożenia oświadczenia (druk w załączeniu) w Urzędzie Miasta i Gminy Książ Wielki (adres: Książ Wielki, ul. Warszawska 17, 32-210 Książ Wielki).
Złożenie dokumentów potwierdzających że prace, polegające na demontażu oraz zabezpieczeniu wyrobów zawierających azbestu z obiektu wykonane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, lub oświadczenia jest obowiązkowe.
Prosimy składać dokumenty osobiście w pokoju nr 6. Osoby, które nie złożą dokumentów w wyznaczonym terminie, nie zostaną ujęte w naborze.
Termin składania dokumentów: do 20 stycznia 2026 r. g.15:30.
Realizacja zadania będzie możliwa wyłącznie w przypadku otrzymania przez Gminę dofinansowania oraz po zapewnieniu możliwości jego wykonania po stronie Gminy.
O dalszych etapach i terminach poinformujemy w kolejnym komunikacie.
Załączniki:
2. Oświadczenie dot. spełniania wymagań związanych z usunięciem wyrobów zawierających azbest


