GMINA KSIĄŻ WIELKI

Panie z KGW w Książu Wielkim     Noc Świętojańska jest związana ze starosłowiańskimi obrzędami. To święto ognia i wody - żywiołów posiadających moc oczyszczania a zachowywanie tradycji tej nocy jest ważnym elementem poszukiwania tożsamości kulturowej ludzi oraz dbaniem o dziedzictwo, które pozostawili nam przodkowie. Chcąc kultywować te obrzędy, panie z KGW w Książu Wielkim (podobnie jak w roku ubiegłym) postanowiły wspólnie celebrować nadejście lata organizując imprezę „Lato się zaczyna - Cuda wianki”.

Świętojańska wycieczka na rowerach     I mimo trzydziestostopniowego upału, 23 czerwca, w wigilię św. Jana, wraz z Dariuszem z Książa Wielkiego, który współpracuje z KGW, wyruszono rowerami by nazbierać kwiatów polnych i ziół. Po przejechaniu około 20 km, i podziwianiu pięknych krajobrazów naszych terenów (Częstoszowice, Małoszów, Giebułtów), wszyscy zasiedli jak na dywanie na łąkach, by uwić wianki na głowę każdej uczestniczki. A dodatkowo – wspólnie, jeszcze jeden duży wianek.
Podczas ceremonii śpiewano pieśni     Podczas tej pradawnej ceremonii splatania kwiatów, śpiewano pieśń: „Tam nad Wisłą w dolinie”. Uwite wianki, po dojechaniu nad stawy, puszczano na rzekę wypowiadając własne życzenia. Natomiast wianek duży - od wszystkich członkiń, miał zapewnić szczęście tym, którzy go potrzebują.
 Na zakończenie obrzędów - biesiadowano    Po powrocie do swojej siedziby w Książu Wielkim, na uczestników świetojańskiej wyprawy rowerowej czekał poczęstunek przygotowany przez te panie z KGW, które z powodu upału nie wybrały się w drogę. Przygotowały one sałatki z nowalijek oraz kiełbaski, szaszłyki i kaszankę z grilla. Podczas wspólnej biesiady wspominano dawne zwyczaje związane z Nocą Świętojańską i śpiewano chwytające za serce piosenki jako, że to słowiańskie święto miłości.

H.S.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.