GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zespół "Książowiacy"   Jak minął rok reaktywowanemu ubiegłej wiosny zespołowi „Książowiacy”? Otóż bardzo pracowicie, odkąd 3 kwietnia 2017 r. zaistniał w ramach organizacji pozarządowej pod nazwą Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny „Książowiacy”, którego głównym celem jest podejmowanie wszechstronnych działań zmierzających do popularyzacji muzyki ludowej. Do zadań Stowarzyszenia należy również promocja gminy Książ Wielki oraz rozpowszechnianie kultury ludowej wśród społeczeństwa.

Zespół "Książowiacy"   Zespołowi „Książowiacy” udało się w pełni zrealizować założone cele i zadania. W minionym roku koncertował on bowiem aż 20 razy; w wielu miejscowościach, z różnorodnym repertuarem, przy udziale licznie zgromadzonej publiczności. I tak kolejno: w kwietniu „Książowiacy” wzięli udział w IX Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, w maju w XXXV Edycji Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel i Grup Śpiewaczych – „Krakowski Wianek” w Szczurowej. Również w maju wystąpili charytatywnie w ramach akcji Pola Nadziei dla miechowskiego Hospicjum. Sierpień i wrzesień to czas występów dożynkowych.

Zespół "Książowiacy"     „Książowiacy” śpiewali na Dożynkach Gminnych w Książu Wielkim, Dożynkach Powiatowych w Kozłowie, Parafialnych w Antolce oraz na Pikniku Parafialnym w Tczycy. Jesienią przygotowali koncerty pieśni patriotycznych, które zaprezentowali uczniom Szkoły Podstawowej w Antolce oraz publiczności zgromadzonej z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Książu Wielkim. Tam też zaprezentowali specjalny program przygotowany z okazji 100-lecia miejscowej jednostki Straży Pożarnej.

Zespół "Książowiacy"     Grudzień i styczeń to czas kolędowania. „Książowiacy” wspólnie z kapelą ludową „Małopolanie” opracowali wiele ciekawych utworów o tematyce bożonarodzeniowej. Bardzo udane koncerty kolęd i pastorałek odbyły się w kościołach parafialnych w Książu Małym, Książu Wielkim, Krzyżanowicach (Gmina Pińczów), Antolce oraz Charsznicy. Śpiewano kolędy również podczas kończącej rok sesji Rady Gminy Książ Wielki, na spotkaniu wigilijnym w Szkole Podstawowej w Książu Małym, oraz w Domu Opieki Społecznej w Mianocicach. Oprócz koncertów, „Książowiacy” wzięli udział w Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach gdzie zdobyli wyróżnienie. A na XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek zajęli I miejsce.

Zespół "Książowiacy"   Jak widać, „Książowiacy” działają bardzo prężnie. Rozwijają się osiągając coraz wyższy poziom artystyczny dzięki wytrwałej, systematycznej pracy. - Wiele można osiągnąć, ale nie za wszelką cenę. Ważna jest miła, spokojna atmosfera w czasie prób, a także podczas koncertów oraz to, żeby każdy czuł, że jest ważny i potrzebny – zdradza receptę na sukces instruktorka reaktywowanego zespołu, mgr Anna Kowal.

Zespół "Książowiacy"     W prowadzeniu „Książowiaków” pomaga jej Kazimierz Lędźwa, który określił siebie jako „asystent i przygrywający”. Skład zespołu trochę się zmienił. W wiosennych koncertach brali udział: Paulina Dzienia, Urszula Górska–Otręba, Adam Otwinowski, Marcin Seczówka i Ewa Zajdek. Aktualnie w zespole śpiewają: Lucja Byczek, Maria Irlik, Teresa Kmera, Jolanta Łucka, Zdzisława Nakonieczna, Zofia Osypenko, Beata Pluta, Marianna Portka, Justyna Rosół, Urszula Zachariasz i Barbara Zyguła. Są też dziewczynki: Kinga Dyląg, Iga Śmierciak, Anna Warchala oraz panowie: Krzysztof Kmera, Jan Strój i Mariusz Warchala.

Zespół "Książowiacy"     Kapelę przygrywającą stanowią: Anna Kowal – akordeon, Tadeusz Kowal – kontrabas, Andrzej Kwiecień – trąbka, Kazimierz Lędźwa – klarnet i Weronika Szczepankiewicz – skrzypce.

AK

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.