GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wydarzenia

06-1.jpg     Już przyjechały pierwsze transporty węgla ze śląskich kopalni. Firma Andrzeja Górnika przywiozła we wtorek  25 ton groszku (na zdjęciu). W kolejnych dniach będzie kostka oraz orzech w tej firmie oraz w czterech kolejnych, które wymieniliśmy w poprzedniej informacji. Aby ten węgiel odebrać należy najpierw wpłacić odpowiednią kwotę (3 tys. zł za 1,5 tony albo 2 tys. zł za 1 tonę) na główny rachunek Gminy (nr: 10 8591 0007 0180 0000 0013 0003). Dokonujemy tego gotówką wypełniając blankiet przelewu bankowego na poczcie lub w banku. Można też bezgotówkowo zapłacić w Internecie i wydrukować potwierdzenie albo za pomocą karty w terminalu Urzędu Gminy. Ważne aby w rubryce tytułem wpisać nazwisko upoważnionego odbiorcy węgla, bo na niego zostanie wystawiona faktura.

Czytaj więcej...

06-2.jpg     Na słodko, bo ciastami na deser po wystawnym obiedzie oraz kompotem z truskawek, uczczono ukończenie montażu instalacji centralnego ogrzewania w świetlicy i remizie OSP w Giebułtowie. Kaloryfery wreszcie ociepliły te wiecznie zimne wnętrza, a instrukcji obsługi gazowego pieca udzielał paniom z Koła Gospodyń Wiejskich osobiście wójt Marek Szopa. Towarzyszył mu przewodniczący RG i miejscowy radny Henryk Huma, który miał największy wkład w uzyskanie zewnętrznych funduszy na tę nietanią, kosztującą 150 tys. zł inwestycję.

Czytaj więcej...

     Maksymalnie po 1,5 tony węgla w cenie preferencyjnej 2.000 zł za tonę będzie można zakupić w naszej Gminie już wkrótce. Jak poinformowali wójta Marka Szopę zainteresowani dystrybucją węgla przedsiębiorcy, właśnie ustalili ze śląskimi kopalniami terminarz odbioru. Najpierw trzech dostawców przywiezie 6 grudnia „groszek”. Będą to dwie firmy z Książa Wielkiego: Andrzeja Górnika (ul. Warszawska 31) i Wojciecha Biedrzyńskiego (ul. Długosza 1) oraz firma Sławomira Pachoła z Rzędowic (Rzędowice 8). Następnie wymienione trzy firmy oraz dwie kolejne z Książa Wielkiego: Krzysztofa Goli i Stanisława Zegana, przywiozą „kostkę” (8, 13, 14 grudnia), a także „orzech” (12, 15, 19 grudnia). Jak z tego wynika, w dwóch ostatnich firmach nie będzie można otrzymać preferencyjnego groszku.

Czytaj więcej...

01-1.jpg

     Od 1 stycznia 2023 roku, czyli za miesiąc, Książ Wielki odzyska po 154 latach prawa miejskie. Będzie zatem znowu miastem. Na tym jednak nie kończą się zmiany. Powędrujemy bowiem wkrótce ze swoimi sprawami już nie do Urzędu Gminy, a do Urzędu Miasta i Gminy Książ Wielki. I nie do wójta, a do burmistrza. Podobnie zmieni się nazwa Rady Gminy w Książu Wielkim na Radę Miasta i Gminy Książ Wielki. Tymczasem jeszcze pod starym „szyldem” odbyła się w ubiegłą środę (30 listopada) sesja RG. Oprócz dokonania korekt w tegorocznym budżecie, radni debatowali nad składem komisji doraźnej, która miałaby dokonać koniecznych zmian formalnych (nazewnictwa) w dotychczasowym statucie Gminy. I była to debata kontrowersyjna.

Czytaj więcej...

30-1.jpg     Dzięki dotacjom uzyskanym od Województwa Małopolskiego, Gmina przebudowała dwie drogi prowadzące do gruntów rolnych. Już korzystają z nich rolnicy wykonujący prace polowe. Pierwsza o długości ponad kilometr prowadzi z Lisin do Giebułtowa. Druga o długości prawie kilometr biegnie z Rzędowic w kierunku Rogowa. Wartość pierwszej inwestycji wyniosła niemal 398 tys. zł, w tym było 176 tys. zł dotacji.

Czytaj więcej...

     Do Urzędu Gminy wpływają ostatnio zawiadomienia od rolników, którzy skorzystali z dopłat jakich udzielała w zakończonym już programie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wymianę pokrycia dachowego z eternitu na inny. Rolnicy ci mają bowiem obowiązek w ramach podpisanej z ARiMR umowy, poinformować UG ile złomu azbestowego jest teraz ich własnością. – Nie oznacza to, że Gmina odbierze ten złom bo takiego obowiązku nie ma – podkreśla wójt Marek Szopa. - Chcieliśmy w roku ubiegłym dopłacić mieszkańcom by załatwili indywidualnie odbiór eternitu, ale Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że samorząd w dziedzinie ochrony środowiska może finansować jedynie inwestycje, a nie dopłacać do wywozu eternitu od mieszkańców gdyż nie stanowi to zadania inwestycyjnego.

Czytaj więcej...

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.