GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_380_138_16777215_0_0_images_stories_2023_03_05-1.jpg     Jedno po drugim, najpierw zebranie wiejskie, a po nim strażackie, odbyły się w sobotnie popołudnie (4 marca) w Moczydle. Gdy sala remizy zapełniła się mieszkańcami po brzegi, a za stołem prezydialnym zasiedli zaproszeni goście (na zdjęciu od prawej: burmistrz Marek Szopa, starosta Jacek Kobyłka i radny Marcin Walczyński) - sołtyska Maria Szuma wymieniła najważniejsze sprawy do omówienia: budowę dróg, oświetlenie ulic, przebudowę szkoły oraz zabezpieczenie ujęcia wody. Ponadto dodała, iż ze swojej pracy wywiązuje się bardzo dobrze bo reaguje na telefony mieszkańców, sporządza w ich imieniu pisma oraz interweniuje. Jak stwierdziła, ma nadzieję, że wszyscy są z niej w miarę zadowoleni. Do tej wypowiedzi nawiązał potem jeden z dyskutantów pytając Marię Szumę wprost: czy jest dumna z zablokowania budowy drogi? W odpowiedzi usłyszał, że inwestycję zablokowała nie ona, lecz mieszkańcy. Tę znaną szeroko sprawę poruszył również starosta Jacek Kobyłka informując, że kiedy opowiada o petycji mieszkańców Moczydła, którzy zaprotestowali przeciwko budowie drogi na obrzeżu wsi, na jaką już otrzymano 4 mln zł, to nikt nie chce wierzyć, iż coś takiego zdarzyło się naprawdę.

     Odpowiadając na pytania w sprawie naprawy dróg powiatowych, zniszczonych podczas trwającej budowy ekspresówki S7, Starosta zapewnił, że po zakończeniu inwestycji będą one sukcesywnie doprowadzane do stanu poprzedniego czyli remontowane. W kwestii zagrożeń jakie może nieść nowa trasa szybkiego ruchu dla miejscowego ujęcia wody uspokoił, że specjaliści takie zagrożenia wykluczają ale radził czuwać i o wszelkich, niekorzystnych zmianach wody w kranie informować niezwłocznie sanepid.
b_380_124_16777215_0_0_images_stories_2023_03_05-2.jpg     Burmistrz Marek Szopa przypomniał, że po oprotestowaniu przez wieś budowy drogi, co do której najpierw sprzeciwu nie było, a petycję sporządzono dopiero wtedy gdy uzyskano na tę inwestycję fundusze i wyłoniono wykonawcę, większość radnych oświadczyła, iż do końca tej kadencji już podobnych zadań na terenie Moczydła nie poprą. Jednak mimo to, gdyż zdarzyła się taka jednorazowa możliwość, Rada Miasta i Gminy przeznaczyła 200 tys. zł z tegorocznego budżetu na naprawę fragmentu gruntowej drogi łączącej wieś z Wodzisławiem. Co do przebudowy szkoły na budynek mieszkalny oraz postawienia na zakupionej działce nowej remizy, Burmistrz poinformował, że potrzebne są tu unijne programy finansowe jakich wciąż nie ma. Natomiast obecnie priorytetem inwestycyjnym jest tworzenie wspólnie z Powiatem strefy przemysłowej, co zapewni większe dochody Gminie i miejsca pracy dla jej mieszkańców.
b_340_180_16777215_0_0_images_stories_2023_03_05-3.jpg     Przed zebraniem sprawozdawczym miejscowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej, jej prezes Szczepan Szafrański w towarzystwie naczelnika  Marcina Walczyńskiego wręczył paniom z Koła Gospodyń Wiejskich czerwone róże z racji zbliżającego się Dnia Kobiet.  Na koniec zebrania strażaków, którzy jednomyślnie uchwalili absolutorium dla swoich władz oraz postulat pozyskania lekkiego samochodu pożarniczego - panie z KGW zaserwowały konkretny obiad ze schabem z kością jako daniem głównym i domowym kompotem do popicia.

Red.

    

    

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.