GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_300_208_16777215_0_0_images_stories_2023_05_02-1.jpg     Nasza Gmina przystępuje do „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”, prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Obejmuje on „demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest, zgodnie z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest”. Jak jednak podkreśla WFOŚiGW, nie mogą z tego dofinansowania korzystać mieszkańcy uczestniczący w programie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotującego usuwania azbestu z budynków gospodarskich. Mieli oni obowiązek poinformować o tym Urząd Miasta i Gminy, do którego wpłynęło 36 takich zgłoszeń. Zatem utylizacja posiadanego przez nich złomu azbestowego nie będzie dotowana ponownie.

     Wkrótce w naszych sołectwach pojawią się ekipy dokonujące inwentaryzacji pokryć dachowych z eternitu. Chodzi nie tylko o ustalenie ilości zamontowanych płyt, lecz także ocenę ich stanu. Bo im pokrycie starsze, tym bardziej się łuszczy, więc tym bardziej jest szkodliwe i dlatego wymaga usunięcia w pierwszej kolejności. Obowiązkiem każdego właściciela posesji jest umożliwienie pracy takiej ekipie kontrolerów.

     Nowy program dotyczy eternitu zamontowanego na dachach. Natomiast eternit już z nich zdjęty wciąż pozostaje zmartwieniem właściciela gdyż nie ma obecnie programów obejmujących wywózkę zdeponowanego złomu azbestowego. Należy zatem zapłacić samemu za jego utylizację albo nadal czekać.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.