GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_340_117_16777215_0_0_images_stories_2023_06_02-1.jpg     Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił nabór wniosków do programu „Potańcówki wiejskie”, jakie mogą składać m.in. koła KGW oraz drużyny OSP. Maksymalne dofinansowanie wynieść ma 10 tys. zł, co przy założonym budżecie w wysokości 500.000 zł oznacza, iż takich fundowanych potańcówek odbędzie się w całej Polsce zaledwie 50. Czy gospodynie i druhowie z naszej Gminy mają szansę znaleźć się w tej elitarnej pięćdziesiątce? Będzie to raczej trudne głównie z tego powodu, że jedna taka impreza musi kosztować przynajmniej ok. 30 tys. zł co oznacza, iż należy do niej dołożyć znacznie więcej, niż się otrzyma. A przy tym nie można liczyć na zwrot kosztów gdyż regulamin programu zabrania „uzyskiwania jakichkolwiek przychodów z tytułu realizacji projektu”.

     Aby dostać dofinansowanie wobec takiej konkurencji projekt musi się znacząco wyróżniać, a zatem nie można zrobić tej potańcówki byle jak i byle gdzie. Tymczasem samo wynajęcie najprostszej sceny z nagłośnieniem kosztuje 15 tys. zł, a na honoraria dla muzyków trzeba przynajmniej 5 tys. zł. Kolejne sumy należy przeznaczyć na sanitariaty, ochronę, sprzątanie (minimum 5 tys. zł), filmową rejestrację wydarzenia (min. 3 tys. zł) oraz wykonanie dekoracji i promocję potańcówki (min. 2 tys. zł). Zdaniem burmistrza Marka Szopy, organizacja takiej potańcówki jest celowa wtedy, gdy odbędzie się przy okazji innej, większej imprezy jako działanie towarzyszące. Przykładowo podczas planowanego we wrześniu uroczystego Jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Książu Małym.

     Warto tu dodać, iż niewątpliwym atutem w staraniach o dofinansowanie w programie „Potańcówki wiejskie” jest funkcjonowanie w naszej Gminie kapeli „Małopolanie”, kierowanej przez Kazimierza Lędźwę, który już zapowiedział, że chętnie na takich potańcówkach zagrają. 

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.